Тема. Написання тексту-міркування.
Мета. Закріплювати навичку правильно будувати
текст-міркування. Розвивати уміння логічно і послідовно викладати думки на
папері, словесно передавати свої почуття і переживання. Навчати розкривати
абстрактно-загальні поняття. Виховувати поважне ставлення до книги.
Обладнання: картки з надписами структурних
частин тексту-міркування, таблиці для словникової роботи, виставка книжок.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
- Привітайте гостей,
Що до нас завітали.
Хочу чути, чого б
Ви усім побажали…
(Діти) -
Всім присутнім здоров’я ми зичим і добра,
А тепер до роботи нам братись
пора.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Загадка.
Поля письменник-агроном
Засіяв буквами-зерном.
Отож, читачу, поспішай
Зібрати мудрий урожай. (Книга)
2. Бесіда.
-
Діти, підніміть руки, кому подобається читати книги?
-
А які книжки ви любите читати?
-
Сьогодні ви принесли в клас свої улюблені книжки і
створили цілу виставку.
-
Скажіть, на які групи ви поділили б ці книги?
-
Яке призначення цих книжок?
ІІІ. Робота
над розкриттям теми уроку.
1. Проблемна тема. Створення
ситуації успіху.
-
Діти, погляньте на дошку. Там, де завжди у нас записана
тема уроку, якось порожньо.
-
Може, ви вже здогадались, про що ми сьогодні будемо
говорити? (Про книги)
-
Так, і я думаю, що ви знаєте багато прислів’їв, віршів,
приказок, загадок про книги.
-
Але зараз мені спав на думку ось який вислів: «Книга
мовчить, а розуму навчить».
-
Як ви його розумієте? (Відповіді дітей)
-
Які гарні думки я почула! Молодці! Кожна ваша думка була
індивідуальною і особливою.
-
А яку ж розумову операцію виконав кожен з вас,
висловлюючи свою думку? (Може, це була розповідь чи опис?…)
-
Да, діти, ми міркували.
-
А що значить «міркували»? (Доводили свою думку)
-
Доведіть, що ви склали міркування. (Будова
тексту-міркування)
-
Що було твердженням? (Вивішую картку «Твердження»)
-
Доказом? (Картка)
-
Висновком? (Картка)
-
А, так виходить, ми будемо говорити про книгу і повторили
будову тексту-міркування…Для чого ми це зробили? Може, хтось сформулює
припущення теми уроку? (Відповіді учнів)
(Відкриваю тему)
-
Діти, подивіться, чи співпали ваші припущення з моїм
задумом? Так! Молодці!
ІV. Колективна підготовча робота.
1. Словникова робота.
-
Ви так багато знаєте про книгу, про її значення в нашому
житті, що вам не буде важко довести мою наступну думку.
Книга – твій друг, без
неї як без рук.
-
Моя думка – це яка складова частина міркування?
(Твердження)
-
Воно вже готове. Тепер наша задача довести цю думку. Я
пропоную вам подумати чим або ким є для вас книга?
(На дошці – 2 малюнки
книги)
Проводиться добір іменників прийомом «Мозковий штурм», вчитель записує дитячі
відповіді на дошці навколо першого малюнка (друг, помічник, порадник, скарбниця
знань тощо).
-
А чому ви вважаєте, що книга є вашим другом і порадником?
Добір дієслів(за аналогією; навчає, розважає, виховує,
дає поради, заспокоює тощо)
-
Спираючись на словничок на дошці і на власні знання,
спробуте усно довести мою думку і зробити висновок. (Відповіді дітей)
-
Це і буде доведення.
-
А який можна
зробити висновок з усього сказаного?
V. Самостійна робота учнів.
- Напишіть
текст-міркування за поданим початком. Не забудьте кожну частину тексту починати
з нового абзацу.
Самоперевірка творів.
VI. Підсумок уроку.
Заслуховування текстів-міркувань.
-
Так яке ж призначення книжок?
-
Я хочу, щоб ви назавжди запам’ятали сказане на уроці, а
головне – ніколи не забували про важливість і значимість книжок у нашому житті.
Дякую за роботу!
Комментариев нет:
Отправить комментарий